Se aud clopote de funerarii,
Undeva în depărtări.
Vântul sufla dulci litanii,
Ale morții jurământ.
Sub pretextul morții
În mormânt stă cineva.
Sufletul își caută menirea pe pământ.
Mă întreb unde-o va afla?
Asta fac și eu acum.
Caut speranțe goale pe jos,
Prin apă, foc, aer și pământ.
Dezamăgit eu m-am întors
În acel sacru mormânt,
Cum și toți o fac odată.
Poate asta e menirea mea?
Mă nasc, trăiesc și mor.
Dar a celorlalți care este?
Alți mor pe mări, în aer, sau pe creste
Dar eu, eu am murit de dor. |
|