Poate că ninge și-i omăt, pe pragul de acasă
Flori de gheață stau pe geam, și sunt toți la masă
Poate în colț se află un brad și se aud colinde,
Mama privind copii cu drag, cum cântă de prin tinde,
Te văd tată cum te gândești și suferi în tăcere,
Deși nu zici, știu că mă iubești și asta îmi dă putere!
Privesc acum, prin geamuri reci, cum arde o lumânare.
Și aș dori ca de Crăciun, să-ți aduc bunic-o floare!
Mă uit cu teamă pe cărări, dar văd numai vecinii,
Se aud petarde-n depărtări și-ncep să latre câinii!
Aud copii chicotind pe vârf de deal, în noapte.
Și adorm cu toate aste-n gând, uitând că sunt departe! |
|