Logică? lipsă…
Creionul alunecă pe foi?
Stai, ce? Cu degete trasez ce vreau,
Lipsit de sens mă-ntorc spre voi…
Care voi?.. La mine-n cap doar vis erau.

Pauză.
Să deznodăm ce e confuz.
De unde-ncep?
S-o luăm pe dos, nu vreți?
Zâmbesc.

Tremur - de ce? - și nu privesc.
Culori și sunete-mpletesc,
Memorii cu mine dansează,
În vid, legate, patinează.

Alunecă din mâini creionul.
Oprit în timp, nu pot să-l prind.
Sunt singur, scopul: caut.
...Creionul cade în sus.

Pe sticlă se-amestecă culori,
Pe șiră se fugăresc fiori,
Pe pleoape se așează nori,
Pe-obrajii albi se scurg idei moi.

Stop!
Nu aici voiam s-ajung.
Nu de-aici a început.
M-am pierdut în labirint,
Iluzii drumul mi-au ascuns.

Visurile au implodat,
Sub sine, grele-au colapsat.
Asta trebuia sa fie tot…
...Dar nu e așa ușor, nu?

...

Creionul alunecă pe foi.
Nu mai ascult căci eu sunt voi.
Nu mai există în eu noi,
Din praf de vis, un vis se naște.

26 Dec - 14:05

Id: 204
 
767 vizualizari